Jak začít – modelový plán prvního setkání s tvorbou pravidel pro bezpečné prostředí během programů na podporu wellbeingu a duševního zdraví
- Petra Šobáňová
- 8. 5. 2024
- Minut čtení: 3

Chcete ve své třídě otevřít prostor pro wellbeing, sebepoznání a duševní hygienu, ale nevíte, jak začít? První setkání bývá klíčové – nastavuje atmosféru, rytmus a pravidla, která určují, zda se skupina bude cítit bezpečně a zda ji nabízený program zaujme. Tento metodický text nabízí praktický plán, jak první lekci strukturovat tak, aby vznikl prostor pro důvěru, sdílení i tvořivost. Nechybí checklist pro učitele, konkrétní návrhy aktivit ani pracovní list pro žáky.
Checklist pro pedagoga / facilitátora
Příprava:
☑ Mám promyšlenou strukturu workshopů (fáze, cíle, pomůcky; inspiroval/a jsem se například modelovou lekcí nabízenou portálem Pečuji o sebe).
☑ Vím, co chci sdělit v úvodní hodině o smyslu programu.
☑ Mám nachystanou aktivitu pro tvorbu společných pravidel (např. koláž, piktogramy).
☑ Umím vysvětlit rozdíl mezi terapií a sebepoznávací aktivitou.
☑ Vím, jak ošetřit situace silné emoce (viz podpůrné reakce).
☑ Mám připravené techniky uzemnění a zakončení hodin.
Modelový plán prvního setkání (90 minut)
Cíle:
Podpořit přátelské vztahy a důvěru mezi členy skupiny;
Sdílet vizi programu a jasně stanovit hranice;
Společně vymezit pravidla bezpečného prostoru;
Jednotlivé fáze zahajovacího setkání:
1. Naladění a přivítání (10 min)
Krátké představení programu s vysvětlením, že nejde o výkon, ale o zkušenost, o sdílení a tvořivost. Možná věta na uvítanou: „Dnes tu nejsme žáci a učitel, ale skupina, která se bude potkávat jinak, než jste běžně zvyklí. Během našich setkání se nebude známkovat, vše, co budeme dělat, bude pro vás a jen na vás záleží, co si z nabídky odnesete pro váš život a další zamyšlení.“
2. Evokace: příchod do prostoru kruhu (10 min)
Pocitové karty: „Vyber si kartu, která tě nějak oslovuje.“ Otázka v kruhu: „S jakou náladou sem dnes přicházíš?“ (Je možné využít nějakého pomocníka, který pomůže s rozpaky: hudební nástroj typu koshi, tibetské mísy, kámen apod.)
3. Tvorba společné dohody (25 min)
Pedagog či facilitátor představí svůj plán programu zaměřeného na wellbeing, sebepoznání a duševní hygienu s využitím expresivních přístupů a objasní jeho cíle. (Jde o jednorázové workshopy jednou za čtvrt roku? Pravidelná setkání každý týden nebo měsíc? Týdenní intenzivní projekt? Já témata jsou do programu zařazena? Mohou se na volbě žáci sami podílet?)
Možné otázky: „Co potřebujeme, aby se nám tu mluvilo nebo tvořilo bezpečně?“
Návrhy zapisujeme na flip nebo tvoříme plakát. Dohoda: „Souhlasíte s tím, co jsme si tu dnes nastavili?“ Každý, kdo má zájem, se vyjádří, vše je zakončeno vyjádřením souhlasu s podobou dohody.
4. Krátká hravá aktivita (15 min)
Lze zařadit nějakou metodu hravé kolektivní práce zaměřené na kooperaci (můžete vybrat metody z portálu Pečuji o sebe) nebo připravit jiné zadání, např. „Představ se metaforou“, „Nakresli obrys své ruky a do každého prstu vepiš jednu svou oblíbenou činnost“, „Najdi v mobilu svou poslední fotografii a řekni, co o tobě vypovídá“ nebo "Nakresli a popiš předmět, který tě dnes vystihuje" apod. Podle typu aktivity následuje reflexe v kruhu nebo jen interakce a sdílení ve dvojici.
5. Zklidnění a ukotvení, symbolický log-out (20 min)
Vyber si pocitovou kartu, která vyjadřuje tvou náladu na konci našeho setkání, a přijď zpátky do kruhu. (Pokud byla předešlá činnost aktivizující, lze zařadit výzvu k uzemňujícímu dechu, tichému pozorování, vnímání těla a podložky nebo jiná varianta zklidnění.) Otázka v kruhu: „Co si z dneška odnášíš? Na co se těšíš příště? Jak bychom si mohli naše setkání zpříjemňovat? (Chcete tu mít teplé nápoje? Svou hudbu? Sedět na jógových podložkách nebo pytlech? Budeme odkládat mobily?) Co bys chtěl ostatním říct?“
Pracovní list pro žáky: Společná dohoda naší skupiny
Název naší skupiny: ........................................
Na čem jsme se dohodli, že budeme dodržovat:
...................................................................
...................................................................
...................................................................
...................................................................
...................................................................
Co mohu udělat, když mi něco bude nepříjemné nebo mě něco bude trápit?
...................................................................
Jak se navzájem podpoříme: ...................................................................
Na co se těším v další hodině: ...................................................................
Doporučení: pokud nelze bezpečí zaručit
U tříd s vážně narušenými vztahy nebo výskytem náročného chování doporučujeme nejprve pracovat s externím podpůrným programem (např. třídní intervence, facilitace vztahů). V řadě případů lze program nejprve zavést volitelně nebo ve formátu otevřeného ateliéru.
Náš tip!
Článek je součástí Startovacího balíčku pro učitele, metodické podpory pro pedagogy připravující wellbeingové a artefiletické programy. V případě zájmu o konzultaci nebo vzdělávací oporu kontaktujte tým Pečuji o sebe.
Připravil tým Pečuji o sebe, autorka Petra Šobáňová
Ilustrace Kateřina Janků, foto Tereza Bendová
Comments