top of page
IMG_1878_S.jpg

Workshopy

Podívejte se, jaké workshopy jsme již uspořádali, a najděte si ten svůj v naší aktuální nabídce! Novou nabídku zveřejňujeme každý semestr.

KDYŽ CHCI NA VLASTNÍ KŮŽI ZAŽÍT NĚCO HODNOTNÉHO...

Na této stránce najdete jednak aktuální pozvánky na naše workshopy a jednak přehled akcí, které jsme doposud realizovali ve spolupráci s lektory a lektorkami z pedagogické fakulty nebo z různých dalších institucí. Naši lektoři jsou zkušení odborníci a odbornice z oblasti expresivních terapií, psychologie, školní psychologie, ale i pedagogiky a oborových didaktik.

Workshopy jsou primárně určeny pedagogům a různým pomáhajícím profesím, stejně jako studentům a studentkám učitelství. Otevřeny jsou ale i dalším zájemcům a pro účastníky jsou nabízeny zdarma s laskavou podporou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, jež tímto způsobem naplňuje svou třetí roli a vyjadřuje společenskou odpovědnost. Na všechny workshopy je třeba se předem registrovat, přihlášení účastníci obdrží potvrzení přihlášky. Kontaktní osobou je Mgr. Vojtěch Češík.

AKTUÁLNĚ...

Zveřejnili jsme nabídku workshopů z cyklu Pečuji o sebe... a své žáky na letní semestr 2025. Registrační formuláře spouštíme v lednu 2025, doplňujeme je ale i během semestru. Další cyklus workshopů nabídneme v létě roku 2025. 

Všímavost... jak najít ztracený klid prostřednictvím svých smyslů

Rytmus, zvuk, tón... když hudba a pohyb léčí

Bahnění... prožijte setkání s přírodním materiálem a nečerpejte z něj sílu

Jaké to je, když si dovolíme využít svůj hlas bez svazujících pravidel

Mezilidské sdílení a sounáležitost ve skupině

IMG_8334.JPEG

Monika Dokoupilová: Semestrální keramický kurz

Termín: každou středu letního semestru od 19. 2. 2025, 15:45—17:30

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, ateliér keramiky v přízemí konviktu (1. nadzemní podlaží)

Keramický kurz bude probíhat v průběhu celého letního semestru v ateliéru keramiky v budově bývalého jezuitského konviktu vždy ve středu od 15:45 do 17:30. Je koncipován jak pro začínající, tak pro pokročilejší tvůrce. Pod vedením lektorky Moniky Dokoupilové se účastníci budou věnovat jednotlivým technikám umožňujícím vytváření z keramického materiálu.

 

Dlouhodobější formát kurzu umožní i zaměření na realizaci osobních projektů tvůrců od návrhu v kresbě, tvorby modelu až k vlastní realizaci. Je možné tento čas věnovat i nácviku vytváření na hrnčířském kruhu. Součástí kurzu je předávání informací vedoucí k orientaci v oblasti technologie vytváření v hlíně a k uměnovědného vhledu v oblasti tvorby keramiky. Maximální kapacita kurzu je 15 účastníků.

 

Kurz je určen zaměstnancům PdF UP, případně doktorandům a doktorandkám fakulty. Těšíme se na vás, začínáme už 19. února 2025.

Kapacita workshopu je naplněna.

Pata_Kavalkova_02.jpg

Patricie Kaválková: Umění(m) zpomalit

Termín: pátek 7. 2. 2025, 10:00–16:00

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, Divadelní sál (4. patro)

Pohybově výtvarný workshop pro všechny bez ohledu na věk a taneční zkušenost. Chcete se naučit zpomalit, zpřítomnit a uvolnit? Čeká nás hravost a radost z intuitivního pohybu bez předem připravené choreografie. Zastavte se na chvilku, uvolněte svůj dech, ruce i nohy, dejte prostor své autentičnosti a radujte se z přítomného okamžiku!

 

Workshop Umění(m) zpomalit je autorským počinem Patricie Kaválkové, která jej realizuje v Galerii moderního umění v Hradci Králové v rámci pravidelných doprovodných programů pro dospělé návštěvníky.

 

Patricie Kaválková je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde studovala obor Muzejní a galerijní pedagogika a Učitelství výtvarné výchovy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Od roku 2020 působí jako edukátorka v Galerii moderního umění v Hradci Králové, kde připravuje nejrůzněji zaměřené edukační a doprovodné programy, pracovní listy a edu zóny ke stálým expozicím i krátkodobým výstavám. Je spoluautorkou populárně naučné knížky Galerie moderního (č)umění (2020), která představuje galerii jako místo pro společný dialog, kladení nejrůznějších otázek, poznávání a seznamování se s možnostmi (nejen) výtvarného vyjádření. Sama se zabývá příležitostmi, jak jednotlivé umělecké disciplíny konfrontovat, rozkrývat v nich vzájemné vztahy a hledat prostor pro jejich komunikaci. Dlouhodobě se věnuje propojení především pohybového a výtvarného vyjádření. V letech 2020–2021 spolupracovala s městem Dobruška a Vlastivědným muzeem na vzniku nové expozice „Dům Františka Kupky“.

Katarína Bieliková: Rozhovory cez telo ~ autentické vzťahy (princípy gestalt theater a biosyntézy v efektívnej medziľudskej komunikácií)

Termín: sobota 22. 2. 2025, 9:00–15:00

Místnost: Purkrabská 2, 1.23 (přízemí)

Workshop facilituje Katarína Bieliková – Som lektorka, facilitátorka a psychoterapeutka vo výcviku, študovala som dramaterapiu a aplikovanú psychoterapiu. V mojej práci integratívne prepájam poznatky z rôznych psychoterapeutických prístupov a umenia. 

 

Tento celodenný sebarozvojový workshop kombinuje princípy Gestalt theater, biosyntézy a iných terapeutických prístupov. Poskytuje účastníkom nástroje na preskúmanie a rozvoj autentickej komunikácie, pre hlbšie porozumenie dynamiky medziľudských vzťahov a prehĺbenie kontaktu so sebou i s ostatnými. 

 

Workshop ponúka kreatívny priestor na prehĺbenie porozumenia vlastných emócií, objavenie vnútorných zdrojov a preskúmanie komunikačných vzorcov aj neverbálnych prejavov. Účastníci budú mať možnosť objavovať nové perspektívy pohľadu na seba a svoje vzťahy prostredníctvom dramatických nástrojov a hravého sveta „akože“. Súčasťou je aj práca s technikami biosyntézy, ktoré podporujú prepojenie tela a mysle, sebareguláciu, ukotvenie a uzemnenie.

Kapacita workshopu je naplněna.

P1120350.jpg

Magdalena Svozilová: Umění a kreativita jako klíč k bezpečí: Tvorba bezpečného prostředí ve škole skrze kreativní vzdělávání

Termín: čtvrtek 13. 3. 2025, 9:00–15:00

Místnost: Purkrabská 2, 1.23 (přízemí)

Tento workshop je zaměřen na propojení umění a kreativního vzdělávání jako efektivních nástrojů pro podporu duševního zdraví a vytváření bezpečného prostředí ve školách. Účastníci se seznámí s praktickými přístupy a teoretickými základy, jak umělecké aktivity mohou sloužit jako prostředek pro zlepšení atmosféry ve třídě, snížení stresu a podporu pozitivních mezilidských vztahů mezi žáky i učiteli. Workshop nabídne interaktivní cvičení, případové studie a diskuse, které účastníkům ukážou, jak mohou umělecké a kreativní metody integrovat do školního kurikula a každodenního školního života, čímž přispějí k celkové pohodě a zdraví školní komunity.

 

Magdalena Svozilová je doktorandkou programu Speciální pedagogika na PdF UP a ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na umělecké terapie. Dále působí v Inovačním centru Olomouckého kraje v projektu kreativního vzdělávání jako konzultantka kreativity, v divadle Na cucky jako lektorka kurzu 50+ a v soukromé praxi jako psychoterapeutka.

Kapacita workshopu je naplněna.

Eva Směšná: Emoční první pomoc

Termín: čtvrtek 20. 3. 2025, 10:00–16:00

Místnost: Purkrabská 2, 1.23 (přízemí)

Workshop Emoční první pomoc bude zaměřen na představení základních principů fungování nervového systému a seberegulace. Účastníci budou seznámeni s protokolem pěti kroků, díky nimž se naučí regulovat svůj nervový systém a posílí vlastní emoční stabilitu. Tyto kroky lze využít v náročných situacích nejen v osobním, ale i v profesním životě.

Tento workshop je opakováním workshopu, který proběhl v minulém semestru, jedná se o úvod do metody EmotionAid®. V případě, že máte zájem si tento úvod zopakovat a prohloubit tak svoje znalosti a praktické dovednosti, lze se workshopu účastnit opakovaně.

Kapacita workshopu je naplněna.

Radka Hájková: ACTivní péče o sebe

Termín: pátek 4. 4. 2025, 10:00–16:00

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, ateliér sochy (přízemí)

V rámci semináře si studenti osvojí základní filozofii terapie přijetí a odhodlání (ACT – Acceptance and Commitment Therapy). Vyzkouší si několik sebezkušenostních cvičení, která je navedou na cestu k psychické flexibilitě. Zaměří se na svou schopnost plně si uvědomovat přítomný okamžik a projdou si své vlastní hodnoty. Naučí se přijímat své prožívání a zvolit si kroky vedoucí k tomu, co skutečně chtějí. Dané vědomosti a dovednosti pak mohou využít nejen ve svém osobním životě, ale i ve své pedagogické praxi.

 

Radka Hájková z katedry psychologie a patopsychologie PdF UP je fyzioterapeutka, psycholožka a behaviorální analytička. Kromě práce na katedře se věnuje terapiím dětí i dospělých, působí jako školní psycholožka, spolupracuje na projektu implementace sociálně-emočního učení dětí do škol, je ve výcviku v kognitivně-behaviorální terapie a při práci s klienty využívá přístupů vycházejících nejen z KBT, ale i ACT, mindfulness, ABA, koučování, krizové intervence aj. V rámci workshopu se zaměříme především na to, jakým způsobem nastavovat pravidla a cíle každému žákovi, aby se děti ve třídě cítily bezpečně a úspěšně.

Kapacita workshopu je naplněna.

325954824_1124936468175267_4717061119849192655_n.jpg

Petr Kosek: Divadlo a komunita

Termín: sobota 26. 4. 2025, 10:00–16:00

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, ateliér kresby (1. patro)

Tato dílna se bude zaměřovat na propojení myšlenek estetiky utlačovaných (Augusto Boal), propojených s prvky playback divadla (Jonathan Fox, Jo Salas) a sociální spravedlnosti, a to v rámci jednodenního workshopu komunitního divadla. Vyzkoušíme si, jakým způsobem se můžeme zkusit potkat jako skupina skrze divadelní prostředky, a budeme zkoumat, co pro nás komunita znamená.

 

Jednou z klíčových oblastí, ve které se komunita projevuje v oblasti společného jídla. Proto bude součástí dílny příležitost společného oběda formou sdíleného „pikniku“. Pokud budete mít o společný oběd zájem, přineste prosím nějaké jídlo, které můžete sdílet s ostatními. Tato část ale není podmínkou pro účast na divadelní dílně a je zcela dobrovolná.

Petr Kosek je absolventem speciální pedagogiky a dramaterapie na Univerzitě Palackého, kde momentálně dokončuje doktorské studium. Věnuje se i playback divadlu, které také vyučuje. V minulosti se zaměřoval na práci s lidmi s mentálním postižením, momentálně se věnuje práci s dětmi, a to v rámci předškolní pedagogiky i dramaterapie. Aktuálně pracuje jako školní speciální pedagog a jako terapeut spoluvede skupinu terapeutického divadla.

jindriska-foto-45.jpg

Petra Šobáňová: Emoční regulace pomocí expresivních činností

Termín: 25. 4. 2025 10:00—12:30 

 

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, ateliér sochy, 1.18, přízemí (1. nadzemní podlaží)

Workshop se zaměří na to, jak je možné využít jednoduché výtvarné činnosti pro emoční regulaci, rozvoj wellbeingu a duševní hygieny. Workshop vedený zkušenou lektorkou nabídne bezpečný prostor pro monitoring emocí, sebepoznání, duševní hygienu, abreakci a budování životního smyslu a uspokojení. Účastníci obdrží materiály pro osobní rozvoj a vyzkoušejí si na vlastní kůži některé z postupů a metod nabízených na portále www.pecujiosebe.com. Budou pracovat s projektivními pocitovými kartami vzniklými na KVV PdF UP v Olomouci a výtvarnými prostředky.

Zbývá několik volných míst..

jindriska-foto-3.jpg

Petra Šobáňová: Emoční regulace pomocí expresivních činností

Termín: 25. 4. 2025 13:30—16:00

 

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, ateliér sochy, 1.18, přízemí (1. nadzemní podlaží)

Workshop se zaměří na to, jak je možné využít jednoduché výtvarné činnosti pro emoční regulaci, rozvoj wellbeingu a duševní hygieny. Workshop vedený zkušenou lektorkou nabídne bezpečný prostor pro monitoring emocí, sebepoznání, duševní hygienu, abreakci a budování životního smyslu a uspokojení. Účastníci obdrží materiály pro osobní rozvoj a vyzkoušejí si na vlastní kůži některé z postupů a metod nabízených na portále www.pecujiosebe.com. Budou pracovat s projektivními pocitovými kartami vzniklými na KVV PdF UP v Olomouci a výtvarnými prostředky.

Zbývá několik volných míst..

rene-nekuda-tvurci-psani-2-1280x720.webp

Tvůrčí psaní se spisovatelem Reném Nekudou

Termín: 27. 5. 2025 15:00—19:00

 

Místnost: Umělecké centrum Univerzity Palackého (konvikt), Univerzitní 3, Olomouc, ateliér kresby č. 2.11 (1. patro, resp. 2. nadzemní podlaží)

Zveme vás na kurz tvůrčího psaní s oblíbeným lektorem autorem mnoha úspěšných knižních titulů! K čemu jsou kurzy tvůrčího psaní dobré? Poznáte spisovatelské řemeslo, fungování příběhů a rozšíříte si literární rozhled, zbavíte se stereotypu a osvěžíte své myšlení. Díky kurzu s renomovaným lektorem se zlepší vaše komunikační schopnosti, rozvinete svoji kreativitu, fantazii a slovní zásobu. Fungování příběhů se vám bude hodit v mnoha oblastech běžného života — nejen při výuce a tvorbě didaktických materiálů, ale také např. při vytváření výukové, projektové či firemní prezentace. Seznámíte se se zajímavými lidmi a můžete získat důležité kontakty, vyzkoušíte si speciálně vytvořená (a ověřená) hravá kreativní cvičení, strávíte aktivní čas prací na sobě, který vás rozvine nečekaným směrem. Zbavíte se tvůrčího bloku a získáte zdravou motivaci, pojmenujete si nejdůležitější věci, vše si dáte do souvislostí a urovnáte si myšlenky v hlavě a lépe poznáte sami sebe (a jak fungujete). Kurz tvůrčího psaní je taky zajímavá zábava, která přináší ověřitelné výsledky.

 

Na kurz se můžete hlásit.

Jak se přihlásit?

Registrace na aktuální běh workshopů spouštíme průběžně. Na workshop se závazně přihlásíte vyplněním registračního formuláře (dostanete se k němu poklepáním na tlačítko Přihlásit se u jednotlivých workshopů). Pokud již formulář není aktivní, znamená to, že je workshop obsazen. O kurzy je velký zájem, proto prosíme všechny přihlášené účastníky, aby registraci chápali jako závaznou. Pokud byste z jakéhokoliv důvodu nemohli nakonec přijít, dejte nám to prosím včas vědět, abychom Vaše místo mohli nabídnout náhradníkům. Děkujeme Vám!

 
Mgr. Vojtěch Češík

referent komunikace 
redaktor portálu Učitel21 
atašé pro prožitkové workshopy
                              
Univerzita Palackého v Olomouci
Pedagogická fakulta | Děkanát
585 635 002
vojtech.cesik(a)upol.cz


 
bottom of page