top of page
myslenky_M.jpg

Sebepoznání

Jak se vyznat sám v sobě, jak pečovat o svůj vnitřní svět a růst; tipy a cvičení na sebepoznání

KDYŽ CHCI POZNAT SÁM SEBE...

Na této stránce najdete celou řadu tipů na jednoduché i složitější aktivity a cvičení, jež nabízejí podněty pro sebepoznání. Můžete si také zdarma stáhnout naše listy a karty pro žáky a využít zajímavé tipy pro vlastní sebepoznání, ale i pro sebepoznávací aktivity svých žáků.

toby_be_geometric_kaleidoscop_with_many_tiny_parts_glas_allmost_8c83bcc7-a412-4fc4-aa83-64

Náš vnitřní svět se podobá nekonečnému vesmíru. Vydejte se na jeho průzkum!

P8241324_1_M.jpg
2.png

Na našem portále si můžete stáhnout originální pomůcku pro sebepoznání. Je koncipována pro dvojice či trojice žáků a má podobu souboru karet s modelovými profily běžných teenagerů, s nimiž se žáci mohou porovnávat. Profily odpovídají faktorům klasického dotazníku šestnácti faktorů osobnosti známého psychologa Raymonda B. Cattella. Cattelův vlivný nástroj se i dnes hojně využívá v diagnostice a dočkal se řady úprav a aktualizací. Dodnes zůstává cenným nástrojem jak pro výzkum, tak pro praktické aplikace v psychologii a ve vzdělávání. Připravené profily s charakteristikami modelových postav — uspořádané do souboru karet s genderovými variantami — představují vždy určitý pól dané dispozice a její projev v běžném životě. Jsou tak názorné a jednoduše pochopitelné.

 

S kartami se pracuje velmi snadno: každý ve skupině vždy vezme jednu z karet a přečte ji. Pak se rozvine volný rozhovor založený na srovnání žáka s jeho vrstevníkem na kartě.

 

Nabízejí se např. tyto otázky: Podobáš se Tereze? Nebo jsi spíš její pravý opak? Ostatní ve skupině mohou reagovat a poskytují svůj pohled na to, zda má podle nich člověk danou dispozici, či nikoliv. Pak bere kartu další ve skupině a vše se opakuje.

Po této základní aktivitě se každý může pustit do sepsání vlastního profilu — napsaného v podobném stylu, jako jsou ty modelové. Jde o vynikající příležitost k sebepoznání, lepšímu uvědomění svých dispozic a sebereflexi. Při psaní pomohou nejen příklady, ale i otázky na kartách. Právě ony často stručně a jasně vystihují daný faktor.

 

Vše může být doplněno expresivní aktivitou: malováním či kreslením sklíček kaleidoskopu a reflexí nad složitostí lidské osobnosti. Během reflexe můžeme klást tyto otázky: Podařilo se vám najít shody? Můžeme naše dispozice překonat? Jak přijmout sám sebe a využít svých silných stránek? Co dalšího ovlivňuje, kým jsme?

Spisovatelství