top of page
Karta_3_S.jpeg

Bezpečí

Budování bezpečného prostředí a posilování sociálního bezpečí, zásady bezpečnosti, prevence sexuálního násilí, osvěta v oblasti sexuality, prevence sexuálního zneužívání, informace a rady, jak zajistit bezpečné prostředí pro děti a mládež

KDYŽ HLEDÁM INFORMACE K TÉMATU BEZPEČNÉHO PROSTŘEDÍ A PREVENCI SEXUÁLNÍHO NÁSILÍ...

Na této stránce můžete najít mnoho informací a metodických materiálů k tématu sociálního bezpečí a prevenci sexuálního násilí. Dozvíte se, jak můžeme přispět k budování bezpečného prostředí ve škole, v rodině i našem širším okolí. Metodiky vás poučí o tom, jak rozpoznat varovné příznaky signalizující sexuálně motivované násilí a jak můžete pomoci jeho obětem — ať již jde o děti, anebo dospělé. Pečujte spolu s námi o bezpečí pro všechny!

Budování bezpečného sociálního prostředí a prevence sexuálního obtěžování a dalších patologických projevů narušujících bezpečí je úkolem nás všech.

6.png

Snad každý pedagog či rodič touží po tom zajistit pro děti bezpečné prostředí. Přesto se znepokojivé množství dětí a mladých lidí stane obětí sexuálního násilí nebo obtěžování. Co můžeme dělat a jak lze přispět k tomu, aby se naše společnost kultivovala?

 

Přestože na složité otázky neexistují jednoduché odpovědi, platí, že každý z nás může k budování bezpečného prostředí nějakou měrou přispět.  

 

Pokud se stanete svědky nějakého závažného patologického jevu oznamte je Policii ČR. Pokud budete mít podezření, doporučujeme vám obrátit se na linky důvěry či jiné proškolené pracovníky. Pokud se vaše podezření zakládá na konkrétních varovných signálech, je třeba jednat. Ať již se jedná o sexuální násilí nebo o jiný typ nežádoucího chování — typicky týrání či zanedbávání — je třeba je ohlásit. Nebuďte lhostejní ani ve chvílích, kdy zaznamenáte "pouze" nevhodné chování, a pomáhejte svými reakcemi nastavovat celospolečenské normy.

7.png

Zdravotní komise Rady Evropy nabízí tuto definici sexuálního zneužívání: Sexuální zneužívání dítěte je jakékoli nepatřičné vystavení dítěte pohlavnímu kontaktu, činnosti či chování. Zahrnuje veškeré sexuální dotýkání, styk či vykořisťování člověkem, jemuž bylo dítě svěřeno do péče, anebo kýmkoli jiným, kdo dítě zneužívá.

 

Český trestní zákoník ve svém § 187 hovoří o trestném činu pohlavní zneužití. Tento pojem je v zákoně vymezen jako trestný čin, který dopadá na nezletilé, tedy děti ve věku do patnácti let. Cílem je chránit nezletilé před negativními důsledky předčasných sexuálních aktivit. Pohlavní zneužití může mít povahu koitální i nekoitální. Za pohlavní styk jsou považovány např. anální styk, orální styk, masáž penisu rukou, vkládání prstů či jiných předmětů do vagíny, ale i osahávání na místech intimní oblasti dětí. O pohlavní zneužití se ale jedná i v případech, kdy například pachatel přiměje oběť k tomu, aby manipulovala s  jeho pohlavními orgány, masturbovala v jeho přítomnosti nebo byla přítomna masturbaci pachatele. Dítětem mladším patnácti let je osoba pouze do dne předcházejícího jejím patnáctým narozeninám; ochrana zákona se samozřejmě týká jak chlapců, tak dívek, přičemž není relevantní jejich fyzická, psychická či pohlavní zralost.

 

Kromě definic sexuálního či pohlavního zneužití je třeba vědět také to, že zneužívání patří k zvláště závažné a oběti hluboce poznamenávající trestné činnosti, jejíž skutečný rozsah není znám. Většina obětí totiž zneužívání nebo sexuální útok nikdy neoznámí.

Oběť si často nese celoživotní následky a bývá zasažena různými psychickými obtížemi. Pokud oběť znáte a pozorujete na ní projevy typu obav z budoucnosti, vymizení radosti, pocit opuštěnosti, stavy úzkosti, poruchy spánku, příjmu potravy či jiné somatické poruchy, pocity únavy, vyčerpání, pocity viny, uzavření se do sebe, odmítání nejbližších, vyhledejte odbornou psychologickou pomoc a podporu.

5.png

Legislativně jsou zmíněné jevy typu zneužívání a násilí ukotveny v zákoně o sociálně-právní ochraně dětí (359/1999 Sb.) a v trestním zákoníku (40/2009 Sb.). Mějte na paměti, že trestní zákoník postihuje jednak nepřekažení trestného činu (jde o situaci, kdy o hrozbě trestného činu víme, ale nezabráníme mu) a jednak jeho neoznámení (jde o situaci, kdy víme, že byl trestný čin spáchán, ale nejednáme). Svou případnou pasivitou se tak můžeme sami vystavit riziku trestního stíhání. Více viz Oznamování na Policii ČR.

Každý z nás také může podle Zákona o sociálně-právní ochraně dětí orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) ohlásit své případné podezření — třeba že je někde nějaké dítě zneužíváno nebo jinak ohroženo.

Rovněž dítě samotné může pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí požádat o pomoc. Takzvanou oznamovací povinnost mají pedagogičtí a další pracovníci přicházející do styku s dětmi; oznámení se může podat také anonymně.

mapa ohrozene dite.png
5.png

Sexuálním agresorem může být kdokoliv. Statistiky hovoří o tom, že nejčastěji dítě zneužívá člověk, kterého oběť dobře zná. Největším rizikem je podle statistik vlastní rodina dítěte. Pedofilní sexuální porucha je prokázána jen u jednoho z deseti pachatelů. Agresor většinou žádnou poruchou nebo psychickým onemocněním netrpí.

10.png

Poskytněte bezpečné prostředí.

Oběť vyslechněte v klidu, ujistěte ji, že vám může důvěřovat a že věříte tomu, co vám svěřuje. Ujistěte oběť o tom, že co se jí stalo, není její vina.

 

Vyvarujte se odsuzování a obviňování.

Vyhněte se jakémukoliv obviňování oběti za to, co se stalo, nevyčítejte jí, co měla podle vás udělat jinak (jinak se oblékat, nebýt s násilníkem sama apod.), otázky a výroky by neměly obsahovat odsudek oběti nebo její kritické posuzování.

 

Oběť se snažte uklidnit.

Oběť by měla být ujištěna, že sdílením svého zážitku se nedostane do problémů. Dejte oběti najevo, že jste tu pro ni a že se na její zážitky ptáte proto, že o ni máte starost.

 

Buďte trpěliví.

Nezapomeňte, že započatý rozhovor může nejen v dítěti, ale i u dospělé oběti vyvolávat velký strach. Mnoho pachatelů totiž oběti vyhrožuje, co se vše se jí stane, pokud se o zneužívání někdo dozví. Pachatel může například namluvit dítěti, že bude odebráno z rodiny, nebo může jemu či jeho blízkým vyhrožovat fyzickým násilím. Reagujte podpůrně, i když se oběť nechová tak, jak byste očekávali.

9.png

Využijte telefonní linku 158 nebo linku důvěry či jinou krizovou linku.

K dispozici je Linka důvěry Dětského krizového centra: 241 484 149 (nonstop), Linka bezpečí: 116 111 (nonstop), Bílý kruh bezpečí (oběti i svědci trestných činů): 257 317 110 (nonstop), Rodičovská linka: 840 111 234 nebo DONA linka (osobám ohroženým domácím násilím): 251 511 313 (nonstop)

 

Užitečná je Linka bezpečí, kam je možné nejen volat, ale také psát. Oběti mohou vše, co je trápí, sdílet na chatu (denně v časech 9—13 hod. a 15—19 hod.) nebo prostřednictvím e-mailu. Volat je možné kdykoliv a zdarma 116 111.

Využít můžete rovněž mnohé odborné zdroje a literaturu — včetně metodických materiálů zveřejněných na našem portále.

Když máte podezření, že dítěti někdo ubližuje_nahled.png

STÁHNĚTE SI!

 

Přinášíme vám soubor užitečných metodik americké organizace RAINN, jež se věnují problematice sexuálního zneužívání — prevenci sexuálního násilí a podpoře obětí, jež byly sexuálně zneužity či napadeny, a jejich blízkých.The Rape, Abuse & Incest National Network (RAINN) je významná americká nezisková organizace věnující se prevenci sexuálního násilí a podpoře obětí sexuálního napadení. RAINN je největší organizací tohoto typu ve Spojených státech amerických a na webové platformě rainn.org provozuje National Sexual Assault Hotline, stejně jako linku důvěry Ministerstva obrany USA. 

csm_nemusis-muzes_ilustracka_e820ee4232.jpg

Videa k sociálnímu bezpečí

Pro vytvoření sociálně bezpečné UP proběhly vzdělávací workshopy, realizovala se dotazníková šetření, proškolily se kontaktní osoby pro řešení šikany na pracovišti a chystají se další aktivity. Veškeré informace k sociálnímu bezpečí na UP najdete na webu Férová univerzita. V rámci společného projektu českých vysokých škol vznikla série videí Nemusíš — můžeš, která ukazuje příklady nežádoucího chování. Za pomoci odborníků a odbornic pak má každý krátký šot vysvětlení, proč zobrazované chování není akceptovatelné nejenom na univerzitní půdě, ale ani v běžném životě. První video nese název Něco za něco. Druhý díl se jmenuje Mě se to netýká a zaměřuje se na roli aktivního přihlížejícího. Třetí díl nazvaný Byla to jen fotka se zabývá sdílením citlivých informací.

Rain nahledy publikaci k sexualnimu nasili.png
Thank you Rainn.png
Správné slidery na web PdF 1500 X 500 (75).png

TIP NA PUBLIKACI ŠANCE DĚTEM!

TIP odjinud!

Matka a syn

Jak vytvořit bezpečné a inkluzivní prostředí pro lidi s postižením? Navštivte další část našeho portálu!

Bezpečí pro lidi s postižením, rizika šikany, sociálního vyloučení z kolektivu a ableismu, problematika sociální inkluze, osvěty, perspektiva lidí s postižením a mnohem více.

Jak mohu své dítě ochránit_nahled.png

Jak mohu své dítě ochránit před sexuálním násilím? | RAINN

Sexuální zneužití je rizikem hrozícím každému dítěti bez ohledu na jeho pohlaví, národnost, etnicitu nebo socioekonomické zázemí. Bohužel neexistuje spolehlivý způsob, jak děti před sexuálním zneužitím stoprocentně ochránit, ale existují konkrétní kroky, jež můžete podniknout, abyste riziko snížili na minimum. Pokud se vašemu dítěti přece jen něco nežádoucího stane, pamatujte, že vinu vždy nese pachatel — ne vy a už vůbec ne dítě.

V soubor metodik organizace RAINN najdete mnoho rad a návrhů opatření, jež vám pomohou děti ochránit. Pokud se snad nějaké dítě ve vašem okolí nachází v bezprostředním ohrožení, neváhejte jednat. Váš zásah může ohroženému dítěti doslova změnit život.

 

The Rape, Abuse & Incest National Network (RAINN) je americká nezisková síť věnující se prevenci sexuálního násilí a podpoře obětí sexuálního napadení. Překlad a grafická úprava metodiky vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pro portál Pečuji o sebe... a své žáky v rámci oficiální spolupráce s RAINN.

Přeloženo z anglického originálu How Can I Protect My Child From Sexual Assault?. Překlad adaptovaný na české podmínky publikujeme s laskavým svolením organizace RAINN. V publikaci se dozvíte, jak být součástí života dítěte a jak je podpořit, aby se vám svěřilo, pokud je snad obětí sexuálního násilí. Stručná metodika nabízí rovněž tipy na to, jak komunikovat s obětí a jaká opatření můžeme učinit pro prevenci sexuálního násilí ve svém okolí.

Překlad Klára Vražinová

Jazyková korektura a redakce Petra Šobáňová

Překlad a grafická úprava vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci

image.png

Jak být v bezpečí na internetu? Navštivte další část našeho portálu!

Bezpečí na sociálních sítích a na internetu, zásady bezpečnosti a prevence kyberkriminality a kyberšikany, zásady digitálního wellbeingu a mnohem více.

Sexuální násilí páchané na mužích_nahled.png

Sexuální násilí páchané na mužích a chlapcích | RAINN

Také dospělí muži se mohou stát obětí sexuálního útoku a také oni si zaslouží podporu a pomoc. Jejich prožívání se vyznačuje některými specifiky, kterých bychom si měli být vědomi, když se snažíme pomoci. Muži například často cítí stud za to, že se nedokázali sexuálnímu napadení ubránit nebo že pachatelem mohla být i žena. Jejich pozice oběti se navíc neshoduje s běžnými představami o mužnosti a panujícími stereotypy o mužích.

 

Pokud chcete o tématu vědět více, využijte soubor užitečných metodik americké organizace RAINN. Překlad a grafická úprava metodiky vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pro portál Pečuji o sebe... a své žáky v rámci oficiální spolupráce s RAINN.

Přeloženo z anglického originálu Sexual Assault of Men and Boys. Překlad adaptovaný na české podmínky publikujeme s laskavým svolením organizace RAINN. V publikaci se dozvíte, jak muži nebo chlapci prožívají následky sexuálního zneužívání a útoku a jak je podpořit, když se vám rozhodnou svěřit. Stručná metodika nabízí rovněž konkrétní rady, jak komunikovat s obětí a jaká opatření můžeme učinit pro prevenci sexuálního násilí.

 

Překlad Klára Vražinová

Jazyková korektura a redakce Petra Šobáňová

Překlad a grafická úprava vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci

Promluvte si se svými dětmi _nahled.png

Promluvte si se svými dětmi o sexuálním násilí | RAINN

Plánování rozhovoru s dítětem o zásadách bezpečnosti a prevenci sexuálního násilí může být pro mnohé z nás stresující. Autoři metodiky ale tvrdí, že není čeho se obávat. Témata jako zneužívání nebo sexuální napadení mohou být totiž přirozenou součástí běžných rozhovorů o bezpečnosti, které už s dětmi vedete — například o tom, kdy je správně se ozvat, jak se postarat o přátele a jak naslouchat svým instinktům. Klíčem k úspěchu je začít o nebezpečí sexuálního násilí mluvit brzy, nejlépe už když jsou vaše děti malé. Další zásadou je mluvit o těchto tématech často a přímo.

 

Odpovědi na další otázky související s tématem prevence sexuálního násilí Vám přináší soubor metodik významné americké organizace RAINN. Rozhodli jsme se využít zkušeností odborníků RAINN a obohatit tuzemskou literaturu překlady jejich metodik. Překlad a grafická úprava souboru celkem pěti metodik vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pro portál Pečuji o sebe... a své žáky v rámci oficiální spolupráce s RAINN.

Přeloženo z anglického originálu Talking to Your Kids About Sexual Assault. Překlad adaptovaný na české podmínky publikujeme s laskavým svolením organizace RAINN. Na stránkách metodiky najdete tipy na to, kdy s rozhovory začít, jak je vést a o čem vlastně mluvit, když chceme přispět k tomu, aby bylo naše dítě v bezpečí.

 

Překlad Klára Vražinová

Jazyková korektura a redakce Petra Šobáňová

Překlad a grafická úprava vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci

Papírové srdce

Jak vytvořit bezpečné a inkluzivní prostředí pro queer osoby? Navštivte další část našeho portálu!

Předpokladem pro bezpečí queer osob je osvěta a dobrá informovanost o dané problematice. Bezpečí a podpora pro mladé lidi pochybující o své pohlavní identitě a hledající půdu pod nohama v oblasti vztahové orientace a navazování vztahů a mnohem více.

Pečuji o sebe dlaždice.png

Univerzita Palackého v Olomouci — férová univerzita

Sociální bezpečí je téma rezonující nejen vysokoškolským prostředím. Spolu s dalšími vysokými školami se Univerzita Palackého v Olomouci snaží o budování sociálně bezpečného prostředí, v němž je chování a jednání všech přítomných vedeno principy kolegiality, integrity, rovnosti, respektu, otevřenosti a pozornosti k ostatním, jakákoliv forma nežádoucího chování, zastrašování, agrese, šikany nebo diskriminace je považována za nepřijatelnou.

Sociální bezpečí titulní strana.jpg

Sociální bezpečí na českých vysokých školách v kontextu akademické etiky | Tereza Smužová

Sociální bezpečí lze definovat jako ideální stav prostředí, ve kterém je chování a jednání všech přítomných přirozeně vedeno principy kolegiality, integrity, rovnosti, respektu, otevřenosti a pozornosti k ostatním a kde jakákoliv forma nežádoucího chování, zastrašování, agrese, šikany nebo diskriminace je považována za nepřijatelnou, a to bez ohledu na to, zda se jedná o studentky a studenty nebo zaměstnankyně a zaměstnance. Sociální bezpečí je tedy založené na mezilidských vztazích, v sociálně bezpečném prostředí se lidé necítí ohroženi chováním druhých a jsou si jisti, že mohou svobodně vyjádřit svůj názor, aniž by byli uráženi, ponižováni, zastrašováni či umlčováni. Charakteristikami sociálně bezpečného prostoru je neustálé věnování pozornosti otázce, jaké chování je a není žádoucí a reflexe mocenské nerovnováhy. Více informací o sociálním bezpečí a doporučení pro vysoké školy najdete v dokumentu Sociální bezpečí na českých vysokých školách v kontextu akademické etiky, který si můžete stáhnout zde a nebo — spolu s dalším zajímavým obsahem — na webové adrese Férová univerzita v rámci webových stránek Univerzity Palackého v Olomouci. Autorka publikace: Tereza Smužová, Univerzita Karlova

Pomoc pro rodiče dětí_nahled.png

Pomoc pro rodiče dětí, které byly sexuálně zneužívány členy rodiny | RAINN

Bolest obětí sexuálního násilí a jejich nejbližších je jen těžko představitelná pro toho, kdo ji neprožil. A co teprve, když je pachatelem blízký člověk, člen širšího rodinného společenství, nebo dokonce přímo jeden z rodičů či sourozenců dítěte. V metodice se můžete dočíst o tom, co prožívají oběti a jejich blízcí, ale i o zásadách bezpečnosti a prevenci sexuálního násilí.

Odpovědi na další související otázky Vám může přinést soubor užitečných metodik významné americké organizace RAINN. Rozhodli jsme se využít zkušeností odborníků RAINN a obohatit tuzemskou literaturu překlady jejich metodik. Překlad a grafická úprava souboru celkem pěti metodik vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pro portál Pečuji o sebe... a své žáky v rámci oficiální spolupráce s RAINN.

Přeloženo z anglického originálu Help for Parents of Children Who Have Been Sexually Abused by Family Members. Překlad adaptovaný na české podmínky publikujeme s laskavým svolením organizace RAINN. Na stránkách této metodiky najdete podporu pro zvládání emocí vyvolaných násilím v rodině a popis projevů, jimiž může zneužité dítě reagovat na prožité sexuální násilí.

Překlad Klára Vražinová

Jazyková korektura a redakce Petra Šobáňová

Překlad a grafická úprava vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci

Ve třídě

Tipy na budování bezpečného sociálního klimatu pro (budoucí) učitele

Bezpečí ve třídě, prevence šikany, tipy na to, jak vést kolektiv k důvěře a respektu k druhým, metodiky, články a mnohem více...

Když máte podezření, že dítěti někdo ubližuje_nahled.png

Když máte podezření, že dítěti někdo ubližuje | RAINN

Je zajisté dobře, že se v současnosti stále více hovoří o zásadách bezpečnosti a prevenci sexuálního násilí. Přesto je sexuální obtěžování, zneužívání a jiné sexuálně motivované násilí stále realitou. Jak poznat, že se něco nežádoucího děje dětem, jež jsou nám svěřeny? Tato otázka jistě pálí nejen rodiče, ale také učitele a další pedagogické pracovníky, kteří přicházejí do styku s dětmi a potenciálními oběťmi sexuálního zneužívání.

Odpovědi Vám může přinést soubor užitečných metodik významné americké organizace RAINN. The Rape, Abuse & Incest National Network (RAINN) je neziskový subjekt věnující se prevenci sexuálního násilí a podpoře obětí sexuálního napadení. Rozhodli jsme se využít zkušeností odborníků RAINN a obohatit tuzemskou literaturu překlady jejich metodik. Překlad a grafická úprava souboru celkem pěti metodik vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pro portál Pečuji o sebe... a své žáky v rámci oficiální spolupráce s RAINN.

Přeloženo z anglického originálu If You Suspect A Child Is Being Harmed. Překlad adaptovaný na české podmínky publikujeme s laskavým svolením organizace RAINN.

 

Na stránkách této metodiky najdete základní oporu pro identifikaci možných rizik a dozvíte se, že zneužívání sice není vždy doprovázeno jasně viditelnými známkami, přesto existují varovné signály, jimž je třeba věnovat pozornost. Naučíte-li se je rozpoznat, můžete jednou nějakému dítěti zachránit život. U dítěte můžete zaznamenat změny chování, ale i fyzické změny. Přečtěte si, jaké varovné příznaky signalizují, že dítě může být zneužíváno!

 

 

Překlad Klára Vražinová

Jazyková korektura a redakce Petra Šobáňová

Překlad a grafická úprava vznikly na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci

8.png

Riziko hrozí jak dívkám, tak chlapcům, a to nejčastěji ve věku 3—6 let a 12—15 let. Přibližně čtvrtina prokázaných případů sexuálního zneužití se podle Policie ČR týká chlapců (obvykle jsou zneužiti cizím mužem), dívčí oběti jsou nejčastěji zneužity svým příbuzným — otcem, otčímem, strýcem, dědečkem či sourozencem. Socioekonomické postavení rodiny nemá vliv na to, zda je v ní dítě v bezpečí.

Pokresleny sesit

Pokreslený sešit — abreakce prostřednictvím jednoduchých výtvarných aktivit

Na metodickém portále Bez názvu. Nedatováno., jenž obsahuje stovky námětů pro výtvarnou výchovu a zprostředkování umění, je k dispozici ke stažení originální Pokreslený sešit pro žáky základních škol. Je dostupný ve dvou jazykových mutacích: české a ukrajinské. Vznikl na počátku války na Ukrajině jako podpora dětí uprchlíků a pomáhal po celé zemi na školách i střediscích během adaptačních aktivit. Jde o univerzální prostředek duševní hygieny a abreakce. Pracuje s výtvarnou hrou, představivostí a s vtipnými motivy zvířecích kamarádů. Jednoduché náměty mohou být využity ve všech kontextech — nejen v uprchlických zařízeních, ale i u vás doma nebo v běžné výuce na školách. Zjistěte víc!

Pokreslený sesit ilustrace