top of page

Autonomie a její narušení: Jak výchova ovlivňuje schopnost chránit se před zneužíváním a násilím

  • Obrázek autora: Petra Šobáňová
    Petra Šobáňová
  • 30. 1.
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 25. 3.




Autonomie, tedy schopnost rozhodovat se na základě vlastních hodnot a nastavit si zdravé hranice, je klíčovým faktorem pro psychickou pohodu i osobní bezpečí. Pokud je ale autonomie v dětství a dospívání systematicky potlačována, může to mít vážné následky – lidé s narušenou schopností chránit si své hranice jsou náchylnější k manipulaci, sexuálnímu zneužívání a domácímu násilí. Jaké výchovné vzorce vedou k tomuto riziku a jak se z nich vymanit? 






Rodinné vzorce, které narušují rozvoj autonomie

 

Rodinné prostředí hraje ve vývoji autonomie dítěte klíčovou roli. Pokud dítě vyrůstá v bezpečném prostředí, kde může otevřeně vyjadřovat své pocity a učit se rozhodovat, přirozeně se rozvíjí jeho schopnost chránit si vlastní hranice. Naopak některé negativní výchovné vzorce mohou tento přirozený vývoj narušit a vytvořit podmínky pro budoucí zranitelnost. 

 

1. Autoritářská a despotická výchova

 

Dítě, které se nikdy nenaučilo říkat „ne“ autoritě, protože jakýkoli nesouhlas byl trestán, má vysoké riziko, že tuto neschopnost nastavovat hranice přenese i do dospělosti. V takovém případě je pravděpodobné, že bude mít problém bránit se nátlaku v partnerských vztazích nebo si uvědomit, že určité chování druhých není v pořádku. 

 

Příklad: Eliška vyrůstala v rodině, kde o všem rozhodoval otec. Když se snažila vyjádřit nesouhlas, rodiče jí říkali, že je „nevděčná“ nebo „drzá“. Naučila se, že odpor vede k trestu a podřízení je jedinou bezpečnou cestou. Když se později ocitla ve vztahu s partnerem, který ji kontroloval a ponižoval, měla pocit, že je to normální – stejně jako kdysi doma. Důsledkem výchovy je, že Eliška nedokáže rozpoznat psychické týrání jako nepřijatelné a nemá vnitřní sílu se vztahu bránit nebo ho opustit. 

 

2. Výchova založená na studu a vině

 

Děti, které vyrůstají v prostředí, kde jsou manipulovány skrze pocity viny („Jestli mě máš ráda, tak to uděláš“), se mohou v dospělosti stát oběťmi emočního a sexuálního nátlaku. Takoví lidé často neumí odmítnout druhé, protože se bojí, že budou za své „ne“ odmítnuti nebo trestáni. 

 

Příklad: Linda se naučila, že pokud neposlechne rodiče, bude „špatná dcera“ a rodiče ji přestanou mít rádi. Když ji později v dospělosti partner začne nutit k sexuálním praktikám, které jí nejsou příjemné, neumí se bránit. Bojí se, že pokud odmítne, partner ji přestane milovat a vztah skončí. Důsledkem výchovy je neschopnost rozpoznat, že její hranice jsou překračovány, a neschopnost si je hájit. 

 

3. Přehnaná ochrana a absence odpovědnosti

 

Někteří rodiče sice nejsou autoritářští, ale dítěti nedávají prostor k samostatnosti. Děti, kterým bylo neustále říkáno, co mají dělat, a nikdy se nemusely rozhodovat samy, mohou být v dospělosti snadno manipulovatelné, protože nejsou zvyklé nést odpovědnost za svá rozhodnutí. 

 

Příklad: Petr vyrůstal v rodině, kde mu rodiče vždycky radili, co má dělat – jaké koníčky si vybrat, s kým se kamarádit, co studovat. Když se později ocitne v nezdravém vztahu, neumí si představit, že by se rozhodoval sám. Má pocit, že vždycky potřebuje někoho, kdo mu ukáže správnou cestu – i kdyby ten člověk jeho hranice překračoval. Důsledkem výchovy je, že se muž neustále podřizuje dominantní osobnosti, není schopen říct „ne“, nedokáže opustit vztah, který mu ubližuje. 

 

Jak se z těchto vzorců vymanit?

 

1. Naučit se rozpoznávat a nastavovat hranice

Pokud někdo vyrostl v prostředí, kde nebylo možné vyjadřovat nesouhlas, je potřeba se to vědomě učit. Začněte s drobnými situacemi – například odmítnout věc, kterou nechcete udělat, a sledovat, co se stane. Často zjistíte, že se svět nezboří a lidé vás nepřestanou mít rádi jen proto, že jste se rozhodli jinak. 

 

Tip: Místo „musím to udělat, aby byli spokojení“ zkuste říct „rozhodl/a jsem se to neudělat, protože mi to není příjemné“. 

 

2. Pracovat s pocitem viny a strachu z odmítnutí

Mnoho lidí se bojí říct „ne“, protože mají pocit, že je pak druzí odmítnou. Je důležité uvědomit si, že zdravé vztahy nefungují na základě nátlaku a že člověk, který nás má skutečně rád, by neměl podmiňovat svou lásku tím, že se podřídíme jeho požadavkům.  

Tip: Pokud cítíte vinu, zkuste se zeptat sami sebe: „Je tato vina oprávněná, nebo je to jen starý vzorec z dětství?“

 

3. Posilovat pocit vlastní hodnoty

Lidé, kteří nevěří ve svou hodnotu, často hledají potvrzení od druhých, a to je činí náchylnými k manipulaci. Sebeúcta neznamená považovat se za dokonalého, ale spíše uvědomění, že mám právo na své pocity, vlastní rozhodnutí a bezpečí. 

 

Tip: Zapište si každý den jednu věc, kterou jste udělali jen na základě svého vlastního rozhodnutí. Sledujte, jak se vaše schopnost rozhodovat zlepšuje. 

 

TIPY Z NAŠEHO PORTÁLU!



 




















Autonomie není jen schopností být nezávislý – je to i důležitá dovednost, která chrání před manipulací, zneužíváním a násilím. Pokud dítě vyrůstá v prostředí, kde se nesmí rozhodovat samo, kde je jeho nesouhlas tvrdě trestán nebo ignorován, může se v dospělosti stát obětí nezdravých vztahů. 

 

Rozvoj autonomie je klíčový pro prevenci domácího násilí a sexuálního zneužívání. Každý člověk má právo na vlastní rozhodnutí, bezpečí a respekt. Pokud jste vyrůstali v prostředí, kde jste tuto svobodu neměli, stále máte možnost ji získat zpět – krok za krokem, rozhodnutí za rozhodnutím. Vaše hranice jsou důležité a váš hlas má hodnotu.


Připravil tým Pečuji o sebe.

Comments


bottom of page