top of page

Jak začít konverzaci o duševním zdraví — a hlavně jak v ní pokračovat

K otevřenému a důvěrnému rozhovoru o duševním zdraví nepotřebujete speciální školení. Často může být právě rozhovor tím prvním důležitým krokem k pochopení toho, jak na tom někdo s duševním zdravím je. A jak mu v případě potřeby můžete pomoci zajistit podporu nebo léčbu.

 


V tomto článku najdete několik krátkých tipů, jak navázat s lidmi ve vašem životě konverzaci o duševním zdraví. Proč je to důležité? Třeba proto, že mluvení je prvním krokem k prevenci sebevražd.

Někdy se můžeme bát, že když řekneme něco špatně, stav člověka s duševními problémy bude ještě horší. Nakonec ze strachu nebo bezradnosti raději neřekneme nic. Nezapomeňte ale, že pár laskavých slov a vyjádření podpory může někomu výrazně pomoci cítit se lépe, cítit se přijímaný, nepřehlížený. Slova mají velkou moc! Je proto na čase, abychom vrhli světlo tam, kde se může rodit smrt. Je načase, abychom do tmy promluvili a pokusili se ji rozehnat.


Tipy v rámci metodického souboru s názvem Průvodce otevřené komunikace (#RealConvo) zveřejnila American Foundation for Suicide Prevention, americká odborná organizace pro prevenci sebevražd. Překlad jsme připravili s laskavým svolením autorů a v rámci spolupráce s touto významnou organizací.

 


Dejte lidem najevo, že jste ochotni o duševním zdraví mluvit


Nejjednodušší způsob, jak dát najevo, že jste otevření o duševním zdraví mluvit, je být sám otevřený ohledně svého vlastního zdraví. Zkuste o duševním zdraví přemýšlet stejným způsobem, jakým přemýšlíte o svém zdraví fyzickém. Dovolte, aby se toto téma při rozhovoru s druhými objevovalo stejně přirozeně.

 

Pokud jste v minulosti navštívili odborníka na duševní zdraví, můžete na toto téma říci svými vlastními slovy třeba toto:


„Měl/a jsem v životě chvíle, kdy jsem se trápil/a. Šel/šla jsem si s někým popovídat a opravdu mi to pomohlo.“

 

Podobná nenucená poznámka může dát ostatním najevo, že jste tou osobou, se kterou si mohou promluvit, pokud se budou potřebovat na někoho obrátit se svými problémy.

 

Co můžete říct někomu, o kom si myslíte, že má starosti? 

 

Pokud si myslíte, že někdo prožívá těžké období, důvěřujte svému instinktu a promluvte si s ním v soukromí. Začněte vyjádřením zájmu a následným postřehem.

 

„Záleží mi na tobě a všiml/a jsem si, že v poslední době nejsi ve své kůži. Zdá se mi, že jsi poslední dobou více frustrovaný/á, a zajímalo by mě, jak se ti daří.“

 

Normalizujte duševní zdraví tím, že o něm budete mluvit otevřeně.

 

„Zajímalo by mě, jestli tě stresuje to, co se v poslední době děje v práci.“


„Zajímalo by mě, jestli se vzhledem ke všemu, co se děje ve tvé rodině, necítíš přetížený/á.“

 

Dejte lidem najevo, že je chápete a že je v pořádku a normální čelit životním výzvám.

 

„I já jsem si v životě prošel/la různými věcmi a zjistil/a jsem, že mi často pomáhá o tom mluvit. Ať jde o cokoli, jsem tu pro tebe, abych tě podpořil/a.“

 

Načasování nemusí být dokonalé

 

Ne vždy se vám podaří s někým promluvit ve chvíli, kdy si všimnete, že by mohli mít potíže. Je v pořádku, že se k nim vrátíte jindy.

 

„Nedávno se mi zdálo, že jsi rozrušený. Říkal/a jsem si, že bych si s tebou chtěl/a promluvit. Opravdu mě zajímá, jak se ti daří. Nechceš si o tom popovídat?“

 

Někdy je ideální dát lidem více prostoru. Dejte jim najevo, že si s vámi mohou promluvit, až jim to bude vyhovovat.

 

„Mohli bychom třeba zajít na kávu a popovídat si o tom?“


„Nechtěl/a by ses jít projít?“

 

Co když nastane váhání?


Druhá osoba se může obávat, že když se podělí o své pocity, bude pro ostatní přítěží. Může říci něco jako: „Musíš mít dost svých starostí“ nebo „Nechci tě zatěžovat svými problémy“.

 

Řekněte jim vlastními slovy:


„Nejenže mi to nevadí, ale chci tu být pro tebe. Chápu, že život je složitý, a proto jsem tu, abych tě vyslechl/a a podpořil/a.“

 

Bylo by pro daného člověka příjemnější mluvit s někým jiným?

 

Pokud máte dojem, že by druhé osobě bylo příjemnější mluvit s někým jiným, můžete jí nabídnout, že pomůžete někoho najít.

 

„Pomáhá ti teď mluvit o tom se mnou? Nebo je tu někdo jiný, s kým by se ti mluvilo lépe?“

 

Co když se vám někdo svěří s náročným či vážným stavem?

 

Ujistěte je, že je v pořádku o všem mluvit.

 

„Víš co? Každý člověk prochází v životě obdobími, kdy se mu nedaří. Ale to, že se teď trápíš, neznamená, že se tak budeš cítit napořád.“

 

Požádejte daného člověka o podrobnější informace a dejte mu najevo, že se vám může otevřít.

 

„Co je nejhorší na tom, čím právě teď procházíš?“

 

A nezapomeňte dodat, že vyhledání pomoci odborníka může situaci člověka s psychickými problémy skutečně výrazně změnit.

 

Když se konverzace chýlí ke konci...

 

Na závěr zopakujte, že jste moc rádi za možnost si s nimi takto otevřeně pohovořit o tak významných věcech v životě. Připomeňte jim, že všichni občas čelíme výzvám a že tu pro ně budete i nadále.

 

Super! Otevřeně jste mluvili o duševním zdraví! Jak budete pokračovat?

 

Nenechávejte vše jen tak. Dejte danému člověku následně najevo, že bylo v pořádku se otevřít, že vám na něm záleží a že s vámi může o duševním zdraví mluvit bez ostychu.

 

„Víš, myslím na tebe od té doby, co jsme spolu nedávno mluvili.“

 

„Hodně jsem přemýšlel/a o tom, o čem jsme mluvili, a chtěl/a bych se k tomu vrátit. Jak se teď cítíš?“

 

Být otevřený pro diskusi o duševním zdraví je důležitý způsob, jak tu můžeme být pro lidi v našem životě, ať už jde o přátele, členy rodiny nebo někoho z naší komunity. Stačí jen ochota být otevřený/á, upřímný/á a pozorný/á k lidem, na nichž vám záleží.

 

Duševní zdraví, ale i duševní problémy, máme snad všichni. Oslovte někoho ve svém životě a ještě dnes si s ním popovídejte!



Text v anglickém originálu: American Foundation for Suicide Prevention

Překlad: Anna Pokorná

Editace a jazyková úprava: Petra Šobáňová

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page