top of page

Kolonie prvoků | Výtvarná hra pro podporu spolupráce

  • Obrázek autora: Petra Šobáňová
    Petra Šobáňová
  • 31. 3.
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 1. 4.

Na platformě Pečuji o sebe vám postupně představujeme sadu jednoduchých metod, které lze využít ve škole k posílení spolupráce, vztahů mezi žáky a pozitivní atmosféry ve třídě. Metody vycházejí z principů sociálního a emočního učení a expresivních oborů a staví na tom, že společná práce na nějakém díle a výrazová hra s uměleckými prostředky pomáhá integraci žáků. Cílem podobných aktivit není výsledek výtvarné činnosti, ale především proces, který podporuje komunikaci, týmovou spolupráci, hravost a pocit sounáležitosti. Každá z metod je snadno aplikovatelná v běžné třídě – stačí pár pomůcek, chuť experimentovat a důvěra v tvořivost dětí. Následující metoda s názvem Kolonie prvoků je jednou z nich.



 

Průběh aktivity:

 

Úvod – co jsou prvoci:

 

V krátkém vstupu připomeneme žákům, že prvoci jsou jednoduché jednobuněčné organismy, které často vytvářejí kolonie. Někteří se pohybují pomocí brv, bičíků nebo panožek, jiní se pohybovat nedokážou; někdy se nechávají unášet vodou a pohybují se tedy nepřímo. Mnozí z nich mají velmi rozmanité tvary a struktury – a to nás bude inspirovat.

 

Zadání úkolu:

 

Třída se rozdělí do menších skupin po čtyřech až pěti žácích. Každá skupina má za úkol vytvořit výtvarné ztvárnění kolonie prvoků.

 

Žáci se ve skupině musejí rychle dohodnout: Jaký tvar budou jejich prvoci mít? Jak se budou pohybovat (nebo proč ne)? Z čeho a jak kolonii vytvoří? Jaké prvky jim dodají osobitost?

 

Materiál a čas:

 

Na lavici jsou k dispozici papíry, kartony, tempery, fixy, nůžky; žáci se sami rozhodnou, jakou z mnoha možností využijí — mohou kreslit, malovat, vystřihovat šablony a tupovat barvu tvrdým štětcem, mohou vystřihovat tvary a otiskovat je. Doba na ztvárnění kolonie je omezena na 10 minut, což je samo o sobě výzva, jež podpoří spontánnost, pohotovost a spolupráci.

 

Reflexe a sdílení:

 

Po skončení hry skupiny navzájem představí své společné dílo – ukážou svou kolonii, pochlubí se její jedinečností a krátce popíší, jak práce vznikala: kdo přišel s jakým nápadem, jak řešili časovou tíseň a případné neshody, jak si rozdělili role atd.




 

Proč právě tato metoda?

 

Krátké, časově omezené výtvarné aktivity s otevřeným zadáním přinášejí do třídy hru a prostor pro imaginaci. Žáci jsou vedeni k tomu, aby se rychle domluvili, respektovali nápady druhých a společně vytvořili něco zcela nového. Navíc téma mikroskopických organismů umožňuje opustit klasické představy o tom, jak má vypadat "obrázek" – podporuje abstraktní myšlení a uvolnění fantazie. Kolonie prvoků se může stát také obrazovou metaforou samotné třídy nebo univerzálních jevů pozorovatelných v přírodě.

 

Tipy pro učitele a učitelky:

 

Všímejte si, jak skupiny spolupracují: kdo se ujímá vedení, kdo je naopak zdrženlivý, tichý, kdo spojuje dílčí nápady a umí kooperovat atd.

 

Povzbuzujte žáky v reflexi: Jak hodnotíte vzájemnou spolupráci? Bylo těžké se domluvit? Jaké to bylo, když jste neměli dost času? Co bylo nejzábavnější? Jak by naše hra mohla dál pokračovat?

 

Akci můžete zopakovat s jiným zadáním – např. „Kolonie rostlin z jiné planety“ nebo „Tajemný vodní svět“.

 

Chcete-li ve třídě podpořit pozitivní klima a radost ze spolupráce, nebojte se pravidelně zařazovat hravé a spontánní tvořivé aktivity. Žáci si z nich často odnášejí více než z klasické výuky – nejen zážitek, ale i nový pohled na sebe a druhé. Popsaná aktivita může sloužit jako ledolamka nebo je vhodná pro evokační fázi lekce.

 

 

Autorka námětu: Petra Šobáňová

Commentaires


bottom of page