top of page

Aktivní imaginace: průchod obrazem | Jak bezpečně využít řízenou imaginaci v pedagogické praxi zaměřené na wellbeing a sebepoznání

  • Obrázek autora: Petra Šobáňová
    Petra Šobáňová
  • 5. 5. 2024
  • Minut čtení: 3







Řízená nebo aktivní imaginace je technika, kterou lze v rámci sebepoznávacích aktivit zařadit jako jemný, relaxační, ale i velmi silný prožitkový prvek. Pracuje s vnitřním obrazem a fantazií, přičemž účastník je veden hlasem facilitátora skrze zklidnění do vlastního vnitřního prostoru. Objevují se představy, těla, krajiny, zvuky, symboly. Vážou se na naše zkušenosti a často v sobě nesou silný emoční obsah.

 





Tak jako v případě práce s obrazem a kartami, i zde vstupuje do hry princip projekce: účastník promítá do obrazů, které se mu vybavují, své vnitřní témata, emoce, vzpomínky. Oproti práci s vizuální kartou je ale imaginace ještě intenzivnější a hlouběji zasahující. Může přinést uvolnění, tvořivost, vhled i radost – ale může také otevřít zranitelná místa. Proto je zapotřebí, aby s ní pedagog zacházel velmi zodpovědně a vědomě.

 

Co řízená imaginace je a co není

 

Imaginace není totéž co meditace, přesto mají některé rysy společné. Obě techniky využívají zklidnění, zavření očí, vnímání vnitřního prostoru. Zatímco meditace obvykle pracuje s uvolněním pozornosti a pozorováním bez hodnocení, imaginace je cílenější – sleduje konkrétní obrazovou linii, často s narativní strukturou (např. cesta, setkání, proměna).

 

Imaginace také není terapeutický výkon. V pedagogickém kontextu má podobu jednoduchého vedení hlasem skrze klidovou imaginativní situaci, ve které si účastník něco představuje, aniž by to musel komentovat nebo interpretovat.

 

Příkladem je workshop "Chci vyjít ven", kde účastnice vstupovaly do obrazů umělkyně Portie Zvavahery (zkušenosti z tohoto programu také najdete na stránce se Startovacím balíčkem). Byly vedeny hlasem facilitátorky: "Díváš se kolem, cítíš vůni, slyšíš zvuky... Můžeš se zkusit dotknout nějakého předmětu v tom obrazovém světě." Řízenou imaginaci ale využily také naše programy zaměřené na sebepoznání nebo wellbeing.




 

Vhodné podmínky pro imaginaci

 

Aby mohla být imaginace opravdu účinná a příjemná, doporučujeme vytvořit pro ni optimální podmínky.

 

Žáci by měli mít možnost lehnout si na podložky, nebo se pohodlně usadit do sedacích pytlů či křesel.

 

Prostor by měl být tichý, zklidněný, bez vyrušování zvenčí.

 

Pomoci může tlumené světlo, příjemná vůně nebo jemná zvuková kulisa.

 

Když se podaří tuto metodu ve skupině bezpečně zavést, stává se velmi oblíbenou a žádanou. Mnozí žáci ji vnímají jako vzácný moment vnitřního klidu a kontaktu se sebou. Imaginace je ideální pro začátek v rámci dobrovolných setkání, ateliérů duševní hygieny nebo menších skupin, kde je možné kultivovat vnitřní bezpečí a atmosféru důvěry.

 

Imaginace je bezpečná, pokud:


  • je krátká a jasně strukturovaná (účastníci předem vědí, jak bude trvat dlouho, že skončí na jasně deklarovaný pokyn nebo gesto, zvuk),

  • facilitátor ji má pevně v rukou, je pro účastníky oporou, účastníci mu důvěřují – a předem deklaruje, že je bude provázet a neopustí je, pokud by se snad někam zatoulali nebo se setkali s něčím, co není příjemné,

  • nezachází do hlubokých emočních témat (traumata, ztráty, zranění),

  • končí jemným a postupným "voláním zpět" do těla a prostoru a symbolickým ujištěním, jestli jsou všichni zpět (např. pohledem do očí),

  • následně se realizuje vhodná aktivita, která zážitek uzemní (kresba, dotek papíru, sdílení v kruhu, pohyb).

 

Doporučení pro pedagogy

 

Vybírejte pro imaginaci témata, která vedou k příjemným a podpůrným vjemům (procházka krajinou, setkání s postavou, vnitřní pokoj, osobní symbol, cesta k barevnému zdroji síly a pokoje apod.)

 

Nepoužívejte imaginaci jako metodu konfrontace nebo intenzivní sebepoznávací výpravy, nezkoumejte hranice účastníků, ale dejte jim možnost vybrat si, kam a jak daleko se chtějí sami vydat. Podpořte je, aby naslouchali své intuici, nabídněte provázení a reflexi, pokud se rozhodnou vykročit i tam, kde panuje nejistota nebo kde to není příjemné. Ujistěte je, že aktivitu nemusejí realizovat, pokud nechtějí, případně že ji mohou ukončit předčasně. Situaci vždy ošetřete; více o tom jak, se můžete dozvědět v dalších částech Startovacího balíčku.

 

Předem skupinu informujte, co se bude dít a že každý může imaginaci kdykoliv ukončit.

 

Vždy předem zhodnoťte, zda je skupina dost stabilní a naladěná. Pokud je kolektiv rozptýlený, ironický nebo neukotvený, imaginace nebude fungovat a může význam aktivity narušit – a znemožnit její opakování.

 

Řízená imaginace je vynikající nástroj, pokud je vedena s citem, jasně a v bezpečném prostředí. Může podpořit tvořivost, otevřít vztah k vnitřnímu světu, rozvinout empatii a citlivost. A co je nejdůležitější: učí nás zůstat v kontaktu sami se sebou.



 

Článek je součástí Startovacího balíčku pro učitele, metodické podpory pro pedagogy připravující wellbeingové a artefiletické programy. Před realizací námětů a metod doporučovaných portálem Pečuji o sebe doporučujeme pečlivé prostudování tohoto metodického balíčku. V případě zájmu o konzultaci nebo proškolení kontaktujte tým Pečuji o sebe.

 

Připravil tým Pečuji o sebe, autorka Petra Šobáňová

Foto: Tereza Bendová


 

Comentários


bottom of page