Poznej svou osobnost! | Metodika pro vedení workshopu pro žáky od 8. třídy po střední školu
- Petra Šobáňová
- před 5 dny
- Minut čtení: 6
Aktualizováno: před 6 hodinami

Časová dotace: cca 3 × 45 minut (případně 90 minut)
Cíl workshopu:
Podpořit sebepoznání, sebereflexi a sebepřijetí.
Umožnit účastníkům prozkoumat svou osobnost z různých úhlů.
Ukázat, že s osobnostními dispozicemi lze vědomě pracovat.
Pomůcky: vytištěné sety karet ze souboru Poznej svou osobnost!, balicí papíry (velikosti cca A3), pomůcky na kreslení nebo malbu, papíry

1. Úvodní kruh – Evokace a naladění (cca 15–20 min)
Pedagog rozloží Tematické karty s různými situacemi, emocemi či motivy. Účastníci jsou vyzváni, aby si vybrali kartu, která s nimi ladí a nějak vypovídá o jejich aktuálním prožívání nebo osobnosti.
Následuje úvodní kruh s představením, sdílením aktuální nálady, případně každý, kdo chce, pak v kruhu krátce odpoví na otázku "Co o mně vybraná karta vypovídá?".
Pedagog uvede téma: „Každý z nás má jedinečné nastavení – určité danosti, dispozice, taková svá osobní „sklíčka“ pomyslného kaleidoskopu, která se v nás skládají do jedinečného a barvitého obrazu. Dnes si zkusíme některá z těch sklíček své osobnosti lépe poznat.“
2. Krátký výklad – Co jsou osobnostní dispozice a proč je zkoumat (cca 10–12 min)
Pedagog navazuje výkladem: „Každý člověk má určité osobnostní dispozice – svoje základní nastavení. Některé dispozice se v nás projevují silně, jiné slabě, a všechny dohromady tvoří základ naší osobnosti.“
Pedagog dále stručně představí základní koncept 16 faktorů osobnosti podle psychologa Raymonda B. Cattella. Každý faktor má dva póly – pedagog opakovaně během workshopu zdůrazňuje, že ani jeden není vhodné posuzovat jako špatný — záleží na tom, jak se projevují a jak s nimi zacházíme. Faktory nevypovídají nic o našich hodnotách, morálce, vůli, reálné aktivitě, činech.
Příklady faktorů:
Citová stabilita × citová nestálost – Někdo je klidný i v krizi, jiný se snadno rozhodí.
Vznětlivost × klid – Někdo vybouchne rychle, jiný si to nechá projít hlavou.
Průbojnost × poddajnost – Někdo bojuje za své, jiný se raději přizpůsobí.
Smělost × plachost – Někdo osloví cizího člověka bez mrknutí oka, jiný váhá.
Tvrdost × citlivost – Někdo se řídí hlavně logikou, jiný vnímá nálady lidí.
Soběstačnost × závislost na skupině – Někdo jde svou cestou, jiný potřebuje oporu.
Svědomitost × nedbalost – Někdo si vše plánuje a hlídá, jiný jedná na základě momentální nálady.
Pedagog zdůrazní, že každý máme svoje nastavení, které můžeme přijímat, rozvíjet a reflektovat. Je důležité se poznat, abychom s našimi dispozicemi mohli aktivně nakládat.
Metodická poznámka:
Pomůcka vznikla na základě aplikace výsledků výzkumné studie dr. Martina Dolejše z Katedry psychologie FF UP, s nímž jsme také pomůcku a metodiku konzultovali. Studie se zaměřila na tvorbu populačních norem pro Osobnostní dotazník pro mládež (HSPQ). Psychodiagnostická metoda HSPQ se využívá k diagnostice čtrnácti osobnostních faktorů prvního řádu (např. nadšenost vs. sklíčenost; vznětlivost vs. klidnost a další). Základním souborem se dr. Dolejšovi stali pubescenti ve věku 11 až 16 let navštěvující druhý stupeň základních škol na území České republiky. Každý měřený faktor se soustředí na jinou stránku osobnosti, některé vlastnosti se zaměřují na úroveň povahové integrace, jiné se více dotýkají temperamentu, a další označují motivační sklony žáka. Administrace testových baterií se uskutečnila s 3 570 žáky a žákyněmi (forma „A“ 1 938 respondentů a forma „B“ 1 642respondentů). Součástí citovaného článku jsou i aktualizované populační normy rozdělené podle proměnných – věk, pohlaví, typ školy atd.
3. Práce ve dvojicích s profilovými kartami (cca 25–30 min)
Každý účastník z dvojice si po jednom vybere z hromádky jednu profilovou kartu – jež popisuje modelovou postavu reprezentující určitou kombinaci osobnostních rysů. Žáky upozorníme, že postavy mají vždy genderovou variantu — je tedy možné volit jen z dívek nebo jen z chlapců. Rovnou zadáme také pokyn, že postupně by měla dvojice přečíst a prodiskutovat alespoň 5 karet, nejlépe náhodně zvolených, nikoliv popořádku podle čísel. Ta jsou jen orientační.
Ve dvojicích si účastníci navzájem přečtou svou kartu a zkusí:
najít, v čem jsou stejní nebo odlišní.
mluvit o tom, co je pro ně typické.
zamyslet se, jak se různé vlastnosti projevují v běžném životě.
Do rozloženého listu nebo kusu baličáku si účastníci zapisují každý sám do svého papíru poznámky a postřehy o sobě, s nimiž budou v další fázi programu pracovat při vytváření vlastního profilu.
4. Kruh: Co v našich dvojicích rezonovalo? (cca 10 min)
Pedagog svolá zpět skupinu a položí reflexivní otázky:
Jak probíhala práce ve dvojicích? Nad čím jste debatovali?
Našel se někdo v nějaké kartě?
Co vás překvapilo?
Účastníci sdílejí bez nucení, dobrovolně a v bezpečné atmosféře.
5. Práce na vlastním profilu – Skládám svůj obraz (cca 15–20 min)
Účastníci dostávají jeden list ze sady, který sumarizuje všechny faktory. (Tímto listem zabezpečíme úplnost představených faktorů, protože je možné, že se během předešlé práce dvojice nedostaly ke všem.) Pedagog se rozhodne, zda využije sady:
otázek,
nedokončených vět,
nebo opozitních hesel.
Sady jsou součástí pomůcky. Každý z nabízených způsobů má přitom své výhody a nevýhody, každopádně je vhodné jeden vybrat, protože během práce ve dvojicích nebylo možné projít všechny faktory.
S pomocí listu si žáci samostatně procházejí faktory, doplňují své prvotní zápisky z práce ve skupině, vybírají charakteristiky, které na ně nejlépe sedí, zapisují si je a postupně tvoří vlastní profilovou kartu své osobnosti. Žáky upozorníme na to, že se mohou inspirovat kartami. Také jejich profil může být doplněn běžnými situacemi ze života. Cílem je, aby každý účastník získal a vyjádřil ucelený obraz o sobě na základě osobní sebereflexe: odhalil a zvědomil, co ho tvoří, co je mu vlastní, kde má svou sílu, co jsou jeho výzvy.
6. Relaxace – Aktivní imaginace: Můj vnitřní kaleidoskop (cca 10 min)
Účastníci si lehnou na jógové podložky, případně se usadí na pohodlné a bezpečné místo. Mohou se zahalit svetrem nebo bundou. Pokud chtějí, zavřou oči. Pedagog je citlivě provede řízenou imaginací.
Text pro vedení imaginace:
Zaujmi pohodlnou pozici vleže. Uvolni tělo. Zavři oči. Na chvíli nic nemusíš… Jen vnímej, že tu jsi. Že dýcháš.
Nadechni se klidně… a vydechni pomalu… Ještě jednou… a ještě.
Nech tělo spočinout na podložce.
Vnímej jeho tíhu a dotyk podložky, její stabilitu
Všechny starosti můžeš na chvíli vypustit. Představ si, že každým výdechem odchází napětí a každým nádechem se do tebe vrací klid.
A teď si představ, že se díváš do kaleidoskopu. Je to takový zvláštní kouzelný dalekohled, který ti ukazuje obraz tvé vnitřní osobnosti. Obraz, který je jedinečný – jen tvůj.
Pomalinku se začínají objevovat tvary… Barevná sklíčka, drobné obrazce, struktury. Každé z těch sklíček představuje jednu část tebe. Možná je to tvoje odvaha… nebo tvoje pochybnost. Možná tvoje veselost… nebo tvoje zamyšlení. Možná tvoje klidná síla… nebo tvoje citlivost.
Dívej se, jak se sklíčka skládají… možná se pohybují, možná jiskří. Žádné z nich není správné nebo špatné. Žádné není ošklivé. Všechna k tobě patří.
Možná tam vidíš i barvu, která ti není tak blízká. Možná tě něčím zneklidňuje. Zkus ji ale jen pozorovat. A říct si: Tohle je taky část mě. A je v pořádku, že tu je.
Celý ten obraz je živý… proměňuje se, září, dýchá. Je jen tvůj. Nikdo na světě nemá stejný. Tvoje sklíčka se skládají do obrazce, který jsi ty.
Vnímej ho… Všímej si detailů… A v duchu si řekni:
Jsem v pořádku takový, jaký jsem. Moje zvláštnosti mě tvoří. Díky nim jsem jedinečný. Zasloužím si přijetí, klid, bezpečí. Každý den můžu růst. I s tím, co mě někdy bolí nebo co mi někdy překáží a působí obtíže. Můžu se měnit – ale i teď, právě teď, jsem v pořádku.
Zůstaň ještě chvíli s tímto obrazem. Nech ho doznít. Až budeš chtít, pomalu se vrať zpátky. Začni vnímat svoje tělo na podložce. Dotek se zemí… dech… ruce… nohy. Možná se ti chce natáhnout. Udělej to. Nebo se ti chce ještě chvíli zůstat v tichu. Dopřej si to. Až budeš připravený, otevři oči.
Vezmi si chvíli čas. A pak svůj kaleidoskop přenes na papír. Jak vypadal? Co v tobě zanechal?
7. Tvůrčí část – Vizuální ztvárnění obrazu z kaleidoskopu (cca 20–25 min)
Účastníci ztvární svou osobnostní mozaiku – kresbou, malbou, koláží, doplněním připraveného kaleidoskopického vzoru. Pro ty, kteří ocení nějakou oporu, je možné připravit jemný vzor kaleidoskopu, např. tento:

Všichni volně zobrazují to, co v sobě objevili – své barvy, silná i jemná místa. Je-li to potřeba, ujišťujeme je, že není potřeba zaměřovat svou pozornost na dokonalý výsledek, důležitý je proces a vlastní uspokojení.
8. Závěrečná reflexe (cca 10–15 min)
V kruhu pobídneme zájemce, aby přečetli svůj profil, nebo alespoň ukázali svůj obrázek a krátce jej komentovali. Nabídneme případně další otázky: Dozvěděli jste se dnes o sobě něco nového? Je něco, s čím máte v plánu dál pracovat, co chcete rozvíjet? Je něco, co vás dnes překvapilo?
Na závěr spouštíme po kruhu „řetízek“ a vyzveme každého, aby odpověděl krátkým heslem nebo jednou větou na otázku: Co bych sama sobě vzkázala?
Comments